Predbračni ugovor (poznat i kao bračni ugovor) je pravni dokument kojim budući supružnici unaprijed definiraju svoja imovinska prava i obaveze u slučaju razvoda ili prestanka bračne zajednice. U Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) zakonodavstvo prepoznaje mogućnost sklapanja predbračnih ugovora, omogućujući supružnicima da samostalno urede svoja imovinska prava izvan općih zakonskih odredbi o bračnoj imovini.
Prema Porodičnom zakonu Federacije BiH, supružnici imaju slobodu da sklope predbračni ugovor prije stupanja u brak, kao i tokom braka, uz uslov da obje strane daju svoj slobodan i dobrovoljan pristanak. Zakonom nije definisana obaveza sklapanja ugovora, ali se on često koristi kao preventivna mjera u slučajevima kad supružnici imaju različite imovinske pozadine ili kada se želi zaštititi nasljedna ili privatna imovina jednog od supružnika.
Pravno, predbračni ugovor u FBiH omogućava supružnicima da jasno definišu šta je njihova lična imovina, a šta zajednička. U slučaju razvoda, sud će primjenjivati odredbe ovog ugovora prilikom podjele imovine, umjesto da se primjenjuju opća pravila o zajedničkoj imovini. Predbračni ugovori mogu obuhvatiti raspodjelu imovine, ali i druge aspekte, poput alimentacije, održavanja ili dugovanja. U praksi sudova FBiH, ovi ugovori su važeći sve dok nisu u suprotnosti sa zakonima i dok su obje strane slobodno dale svoj pristanak.
Predbračni ugovor je valjan samo ako obje strane dobrovoljno i slobodno pristanu na njegove odredbe. U suprotnom, ugovor se može smatrati ništavnim. Pristanak se daje potpisivanjem ugovora, ali također je važno da nijedna strana ne bude pod prisilom ili u zabludi prilikom njegovog potpisivanja.
Definiranje sadržaja ugovora mora biti jasno i precizno, kako bi se izbjegle pravne komplikacije u budućnosti. Ugovor može sadržavati klauzule o podjeli imovine, finansijskim obavezama, ali i druge odredbe koje par smatra relevantnim, kao što su obaveze u vezi sa uzdržavanjem, alimentacijom ili dugovima.
Zaključno, sklapanje predbračnog ugovora u FBiH pruža supružnicima pravnu sigurnost i jasnoću u pogledu njihovih imovinskih odnosa, kako tokom trajanja braka, tako i u slučaju razvoda. Angažovanje stručnog advokata osigurava da su sve pravne formalnosti ispoštovane, te da su prava i obaveze obje strane jasno definirane.
Predbračni ugovor mora biti ovjeren kod nadležnog notara kako bi imao pravnu snagu. Ugovor bez notarske ovjere nema pravni učinak i neće biti priznat na sudu. Angažovanje advokata prilikom sklapanja predbračnog ugovora je od izuzetnog značaja, jer advokat može osigurati da su prava i obaveze supružnika jasno definirana i da su u skladu sa važećim zakonima. Advokat također može pomoći u pregovaranju i razjašnjavanju pravnih posljedica pojedinih odredbi.
Radno vrijeme :
Pon-petak : 08:00 – 16:30
Ulica : Vitomira Lukića 6 , Stup -zgrada Benis
Kontakt telefon:
061 240 274: 060 305 75 32